EN

BLANC

ET

NOIR

un festival d’exception dédié au piano:

une expérience musicale unique

au coeur des Corbières

vingt concerts gratuits, des pianistes de qualité,

dans un des plus beaux villages de France

LATEST NEWS

to keep up to date with EBEN artists

-click here -

THE MUSICIANS

PROGRAMME 2017

Thursday 6th July

 

15:00 to 18:00

PIANO À VOLONTÉ 

Short performances from students of

NARBONNE, PERPIGNAN & TOULOUSE

MUSIC CONSERVATORIES

 

20:00

JAMES KREILING & RICHARD UTTLEY 

Rachmaninoff: Suite no. 1 for 2 pianos

Beethoven: 9th Symphony, “The Choral”

arranged for 2 pianos by Liszt

 

Friday 7th July

 

12:00

BOBBY MITCHELL

Schumann: Noveletten (selection)

works by Rzewski and Cardew

and Chopin: Sonata in b-flat minor, Op. 35

 

19:00

CYRIL GUILLOTIN

A Revolution in Sound

Lecture-recital on the development of the piano

Mozart: Variations K.265, "Ah, vous dirais-je Maman"

Beethoven: Sonata, Op.27 No 2, "Moonlight"

Schumann: Fantasy in C major, Op.17 (extract)

 

21:30

DUO ARDERE

JULIEN GAUDINIÈRE & FLORENT FERAL 

Tchaikovsky: Nutcracker Suite

Rachmaninoff: Six Morceaux

selection of Dvořák’s Slavonic Dances

 

Saturday 8th July

 

18:30 

ALEXEY KARPEYEV 

Commemoration of the 1917 Revolution

Russian composers in exile in Paris:

Prokofiev: Visions Fugitives, Op. 22 Nos 1, 4, 8-9, 11, 14-15, 18-19

Medtner: Sonate-Ballade, Op.27

Grechaninov: Op.78 Nos. 1 & 2: Prelude, Lullaby

8 Pastelles, Op.61:  Waltz (No 5), Reproche (No.6), Caprice (No 2)

Rachmaninov : Nïne Otpuschayeshi from Vespers, Op. 37 (arr. Rachmaninov)

Fragments (1917);  Études-Tableaux, Op. 39 No. 7

Stravinsky: Three Movements from Petroushka (arr. Stravinsky)

 

21:30 

TANGUY DE WILLIENCOURT 

Wagner in transcriptions by Liszt

Tannhäuser:

Pilgrim's Chorus;  Hymn to the Evening Star;

Entry of the Guests in Wartburg

The Flying Dutchman:

Spinning song; Senta's Ballad

Debussy:

Préludes, 1st Book (selection):

- Danseuses de Delphes

- Voiles

- Le vent dans la plaine

- La cathédrale engloutie

- La danse de Puck

- Minstrels

Wagner/de Williencourt & /Liszt:

Tristan und Isolde: “Prelude and Liebestod”

 

Midnight 

IVAN ILIĆ

Erik Satie:

3 Gymnopédies (1888)

4 Ogives (1886)

Sarabande no 1 (1887)

4 Gnossiennes (1889-1891)

Vieux Sequins et Vieilles Cuirasses (1913)

Nocturne no 1 (1919)

John Cage:

A Room (1943)

Ophelia (1947)

In a Landscape (1948)

Dream (1948)

 

Sunday 9th July

 

12:00 

ENSEMBL’ARENSKI

STEPHANIE PROOT, CLAIRE DASSESSE & AURORE DASSESSE

Piazzola: Four Seasons

Shostakovitch: Piano Trio in g minor

 

18:30 

PETER KISS

Liszt: Ballade No. 2 in b minor, S. 171

Ligeti: Musica Ricercata

Dohnányi: Rhapsody in C major, Op. 11, No 3

Bartók: Improvisations on Hungarian Peasant Songs, Op. 20 

Kurtág: Games (selections)

Eötvös: Dances of the brush-footed Butterfly

Bartók: Allegro Barbaro

 

21:30

MARTIN NG (baritone) & SIMONE TAVONI 

Francesco Durante: Vergin tutto amor

Pergolesi:  Se tu m'ami

Vivaldi, from the opera Bajazet:

Del destin non dee lagnarsi : Dov'è la figlia

Piano solo t.b.a.

Brahms: Heimweh II, Op.63 no.8 [O wüßt ich doch den Weg zurück]

Meine Liebe ist grün, Op.63 no.5

Wolf: Verborgenheit  [Laß, o Welt, o laß mich sein!]

Schubert: Erlkönig

Fauré: Au Bord de l'eau; Les Berceaux

Gounod: Medjè

Mascagni: Serenata

Puccini: È l'uccellino

Tosti: L'ultima canzone; Mareche l’uccellino iare

Donizetti: from L'elisir d'amore: Udite, udite o rustici

Saint-Saëns: from Henry VIII: Qui donc commande

Piano solo t.b.a.

Verdi: from Rigoletto: Cortigiani, vil razza

Puccini: from La Fanciulla del West: Minnie dalla mia casa son partito 

 

Monday 10th July

 

12:00

ANNA GENIUSHENE

Bach arr. Busoni: Choral Prelude “Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ”; BWV 639

Haydn: Sonata in E major, Hob. XVI, no.31

Schumann: Drei Fantasiestücke, op.111

Prokofiev: Sonata no.8 in B-flat major, op.84

 

18:30

FRANÇOIS MOSCHETTA / GUILLAUME SIGIER (solos & duos)

Evolution of the Waltz 

Ravel: Ma Mère l’Oye

Liszt:  Mephisto Waltz (FM solo)

Ravel: Valses Nobles et Sentimentales (GS solo)

Poulenc: Sonata for four hands

Brahms: Hungarian Dances no. 1-10

 

21:30

EDOUARD FERLET - JAZZ NIGHT 

Think Bach

 

Tuesday 11th July

 

12:00

KARA HUBER

Chopin: Nocturnes, Op. 9; Ballade No. 3 in A-flat Major, Op. 47

Rachmaninoff: 13 Preludes, Op. 32

Wild: Virtuoso Etudes on Gershwin Songs:

The Man I Love - Embraceable You - I Got Rhythm 

 

18:30

SELIM MAZARI

Revolution in Form: the Development of the Piano Sonata 

Scarlatti: Sonatas in E major (K.162), f minor (K.87), A major (K.113)

Haydn: Sonata in A-flat major, HOB. XVI, no. 46

Clementi: Sonata in G minor, Op. 34, no. 2

Beethoven: Sonata in G major, Op. 31, no. 1

 

21:00 

FILM NIGHT

LEV ATLAS (violin) & STEPHEN ADAM (piano)

with ANDREW MCTAGGART (baritone) and MARIA ATLAS (soprano)

music by Nino Rota

(The Godfather, La Dolce Vita, The Leopard, La Strada)

and Michel Legrand among others

 

CLOSING THE FESTIVAL

HUMPHREY UDDOH singing classic standards

we thank our corporate sponsors and supporters - nous tenons à remercier nos parrains et mécènes

© COPYRIGHT 2016